Взаимодействие на ДЖАЗ таблетки * 28 BAYER, YAZ tablets * 28 BAYER с N03AG02 - валпромид (valpromide)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на ДЖАЗ таблетки * 28 BAYER, YAZ tablets * 28 BAYER е "G03AA12 - дроспиренон и естроген (drospirenone and estrogen)" която взаимодейства с "N03AG02 - валпромид (valpromide)" по следният начин:
Мониторинг: клиничен случай показва, че естрогени или прогестини могат да понижат серумните концентрации и фармакологичните ефекти на валпроевата киселина (valproic acid).
Предложеният механизъм е индукция на чернодробното глюкурониране от половите хормони.
Докладван е случай на 26-годишна жена с анамнеза за епилепсия от детството. Малък епилептичен припадък получава на седемгодишна възраст, който е бил лекуван с етосуксимид (ethosuximide) в продължение на около 2 години. Безпристъпния период е от деветгодишна възраст и не се е нуждаела от медикаменти до 13-годишна възраст, когато тя получава първата си генерализирана конвулсия, която съвпада с появата на първия менструален цикъл. Тя продължава да има един или два гърчови епизода всяка година по време на лечението с различни антиконвулсанти, но последната генерализирана конвулсия е на 23 години докато е на лечение с валпроева киселина. Впоследствие, тя развива парциални припадъци, които съвпадат с началото на оралната контрацептивна терапия с етинодиол (ethynodiol) 1 мг и етинилестрадиол (ethinyl estradiol) 35 мкг. ЕЕГ данните на пациента сочат, че нейните парциални припадъци се наблюдават по-често в седмицата, когато тя е приемала активни контрацептивни хапчета. В продължение на 5-месечен период, тя има 12 припадъци по време на 105 дни от използването на активни контрацептивни хапчета и няма такива през тридесет и петте дни, когато използва неактивни контрацептивни хапчета.
Валпроевата киселина няма ефект върху фармакокинетиката на контрацептивните стероиди.
В едно проучване, валпроевата киселина прилагана в доза от 200 мг два пъти дневно в продължение на 2 месеца не повлиява значително системната експозиция (AUC) на етинилестрадиол или левоноргестрел (levonorgestrel) при шест жени.
Приложение: фармакологичният отговор и серумните нива на валпроевата киселина трябва да се следят внимателно, когато естроген- или прогестин-съдържащи медикаменти се добавят или премахват от терапията и при нужда дозата на валпроевата киселина да се коригира.
Пациентите трябва да бъдат посъветвани да се свържат със своя лекар, ако получат нарушен контрол на припадъците или симптоми на токсичност на валпроева киселина като тремор, атаксия, нистагъм, чести припадъци и промени в психичното състояние.
При пациенти приемащи орални контрацептиви, постепенно преходно повишаване нивата на валпроевата киселина може да има в седмица без контрацептивно хапче при жени, които не приемат ензим-индуциращи медикаменти като карбамазепин (carbamazepine), фенитоин (phenytoin), фенобарбитал (phenobarbital), примидон (primidone), рифампин (rifampin). Повишените нива на валпроевата киселина ще бъдат по-големи, ако дозата на валпроевата киселина се увеличи няколко дни преди или по време на седмица без контрацептивно хапче.
Обратно към списък с взаимодействия на ДЖАЗ таблетки * 28 BAYER, YAZ tablets * 28 BAYER