Взаимодействие на БЦЖ ВАКСИНА с J06BB09 - цитомегаловирус имуноглобулин (cytomegalovirus immunoglobulin)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на БЦЖ ВАКСИНА е "L03AX03 - БЦЖ-ваксина (bCG vaccine)" която взаимодейства с "J06BB09 - цитомегаловирус имуноглобулин (cytomegalovirus immunoglobulin)" по следният начин:
Корекция на дозовия интервал: пасивният трансфер (пренос) на антителата, съдържащи се в имуноглобулиновите препарати може да повлияе имунния отговор към живите ваксини.
Приложение:: ваксина срещу варицела не трябва да се прилага най-малко 5 месеца и други живи ваксини в продължение на най-малко 3 месеца, след прилагане на имуноглобулин. Може да е необходима реваксинация, ако тези ваксини са приложени малко преди или след терапия с имуноглобулин.
Някои експерти препоръчват приложението на ваксина срещу морбили да бъде отложено най-малко за 8 месеца след имунотерапия с човешки интравенозен глобулин при имунодефицитно заболяване, 8 до 10 месеца след лечение на имунна тромбоцитопенична пурпура (ИТП), а най-малко 11 месеца след лечение за синдром на Кавазаки (Kawasaki). В случай, че имуноглобулин и ваксина срещу морбили трябва да се прилагат едновременно, е препоръчително да се разделят колкото е възможно повече местата на инжектиране и да се назначи допълнителна доза от ваксината през съответния посочен интервал от време.
Допълнителна доза на ваксина срещу морбили, заушка или рубеола обикновено не е необходима, ако ваксината се прилага най-малко две седмици преди приложението на имуноглобулин. Има съобщения, че хепатит Б имуноглобулин (hepatitis B immune globulin) не пречи на ваксинация срещу морбили, въпреки че данните са ограничени.