Взаимодействие на ФОЛИВИТ ФЕРО течни капсули * 30, FOLIVIT FERO caps. * 30 с A02BA01 - циметидин (cimetidine)
Това взаимодействие е минимално клинично значимо. Рискът е минимален, но трябва да го имате предвид. Удачно е да се предприемат мерки за да се избегне взаимодейстието.
Една от активните съставки на ФОЛИВИТ ФЕРО течни капсули * 30, FOLIVIT FERO caps. * 30 е "B03AE01 - желязо, витамин Б 12 и фолиева киселина (iron, vitamin B12 and folic acid)" която взаимодейства с "A02BA01 - циметидин (cimetidine)" по следният начин:
Ограничени данни предполагат, че едновременното прилагане на циметидин (cimetidine) може да намали бионаличността на перорално приложено желязо. В едно проучване, дозозависимо понижаване абсорбцията на желязо, настъпило след единична перорална доза циметидин (300 мг до 900 мг) в сравнение с началото. Освен това, съществува и доклад за случай на персистиращ неадекватен отговор към терапия с желязо, за лечение на анемия, при едновременното прилагане на циметидин 1 грам и железен сулфат от 600 мг дневно.
Хематологично подобряване било забелязано в рамките на 1 месец след понижаване дозите на циметидин до 400 мг дневно. Някои изследователи предполагат, че циметидин-индуцирано увеличение на стомашното рН може да намали разтворимостта на железните соли, което да доведе до намалена абсорбция. Въпреки това, проучване при пациенти с железен дефицит или желязо дефицитна анемия открило, че отговорът към терапия с желязо не бил засегнат от Н2-рецепторни антагонисти, като фамотидин, низатидин или ранитидин.
В едно друго проучване, стабилни серумни концентрации на желязо били наблюдавани при 64 пациенти, получаващи продължително лечение с циметидин 400 мг до 800 мг дневно. Основавайки се на наличните доказателства, изглежда не е необходима интервенция (например разделяне на приема във времето) при едновременното прилагане на циметидин и железни продукти, освен ако не се подозира взаимодействие.
Обратно към списък с взаимодействия на ФОЛИВИТ ФЕРО течни капсули * 30, FOLIVIT FERO caps. * 30