Взаимодействие на КОНКОР КОР таблетки 2.5 мг * 30, CONCOR COR tablets 2.5 mg * 30 с V08AB01 - метризамид (metrizamide)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на КОНКОР КОР таблетки 2.5 мг * 30, CONCOR COR tablets 2.5 mg * 30 е "C07AB07 - бизопролол (bisoprolol)" която взаимодейства с "V08AB01 - метризамид (metrizamide)" по следният начин:
Мониторинг: срещат се данни, в които се посочва, че пациенти, приемащи бета-блокери могат да имат повишен риск от тежки хипотензивни и/или реакции на свръхчувствителност към парентерални йодни контрастни вещества. Освен това, алергичните или анафилактоидни реакции по-трудно се овладяват при такива пациенти. Механизмът за сега е неизвестен. Бета-блокери прилагани по офталмологичен път, също могат да повлияят, тъй като се абсорбират от целия организъм и могат да доведат до клинично значими системни ефекти, дори при ниски или неоткриваеми плазмени нива.
Приложение: пациентите, които получават бета-блокери трябва внимателно да се проследяват за нежелани реакции от йодни контрастни материи. Ако настъпи анафилактична реакция, клиницистите трябва да са наясно, че бета-блокерите могат да намалят действието на епинефрин. В този случай е необходимо да се приложат по-големи дози епинефрин, за да се преодолее бронхоспазма, въпреки че такива големи дози могат да доведат до прекомерна алфа-адренергична стимулация, която от своя страна води до хипертония, рефлексна брадикардия, сърдечен блок и възможно потенциране на бронхоспазми. Алтернативните методи за лечение включват животоподдържащи грижи например флуиди и прилагане на парентерални бета-агонисти за бронхоспазъм и норепинефрин за хипотензия.
Обратно към списък с взаимодействия на КОНКОР КОР таблетки 2.5 мг * 30, CONCOR COR tablets 2.5 mg * 30