Взаимодействия

Взаимодействие на ГЛИПЕР таблетки 1 мг. * 30, GLIPER tabl. 1 mg. * 30 с C05AA11 - флуоцинонид (fluocinonide)

Това взаимодействие е минимално клинично значимо. Рискът е минимален, но трябва да го имате предвид. Удачно е да се предприемат мерки за да се избегне взаимодейстието.

Една от активните съставки на ГЛИПЕР таблетки 1 мг. * 30, GLIPER tabl. 1 mg. * 30 е "A10BB12 - глимепирид (glimepiride)" която взаимодейства с "C05AA11 - флуоцинонид (fluocinonide)" по следният начин:

Ефикасността на пероралните хипогликемични агенти и инсулин може да бъде понижена от локални кортикостероиди, особено при продължителна употреба или безразборно използване. Кортикостероидите могат да повишат нивата на кръвната захар, като антагонизират действието и потискат секрецията на инсулин, което води до потискане на периферната консумация на глюкоза и повишена глюконеогенеза.

Системната абсорбция на локалните кортикостероиди настъпва в зависимост от формата на препарата и неговата концентрация, площта на прилагане, целостта на кожата и продължителността на прилагане. Употребата на оклузивни превръзки над лекуваната площ може също да повиши перкутанната абсорбция.

При прилагане на еквивалентните дози при малки деца, последните са изложени на по-голям риск, поради по-голямото отношение между повърхността на кожата и телесната им маса. Ако е възможно, употребата на препарати с мощно действие (например бетаметазон, клобетазол, дифлоразон и халобетазол) трябва да бъде избягвана при деца и ограничена до малки на площ зони, за най-много 2 седмици при възрастни.

Строго клинично мониториране на гликемичния контрол е препоръчително, ако локални кортикостероиди се прилагат продължително време и/или на големи площи при пациенти с диабет.

Обратно към списък с взаимодействия на ГЛИПЕР таблетки 1 мг. * 30, GLIPER tabl. 1 mg. * 30
© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook