Взаимодействие на АМИОХЕКСАЛ табл. 200 мг. * 20, AMIOHEXAL tabl. 200 mg. * 20 с J01FA01 - еритромицин (erythromycin)
Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.
Една от активните съставки на АМИОХЕКСАЛ табл. 200 мг. * 20, AMIOHEXAL tabl. 200 mg. * 20 е "C01BD01 - амиодарон (amiodarone)" която взаимодейства с "J01FA01 - еритромицин (erythromycin)" по следният начин:
Амиодарон (amiodaron) може да предизвика дозо-зависимо удължаване на QT - интервала. Едновременната му употреба с други медикаменти, удължаващи QT - интервала, като например макролидни антибиотици, може да доведе до сборуване на ефектите им и да повиши рискът от камерни аритмии, включително и torsade de pointes и сърдечен арест.
При пациент, приемащ едновременно амиодарон с азитромицин (azithromycin) е установено удължаване на QT интервала. QT - интервала се е удължил от 510 до 660 мсек. ЕКГ-то се е нормализорало четири дни след спирането на азитромицина.
При друг случай, при интравенозното приложена на еритромицин (erythromycin) при пациент, приемащ амиодарон той е получил синкоп и torsade de pointes.
Рискът от поява на нежелани реакции при едновременната употреба на амиодарон с макролиди се повишава при пациенти с вроден удължен QT синдром, с диселектролитемия и тежки сърдечни заболявания.
Някои от макролидните антибиотици, като кларитромицин (clarithromycin), еритромицин, тролеандомицин (troleandomycin) са потенциални инхибитори на CYP450 3A4, с което потискат метаболизма на амиодарона.
Едновременната употреба на амиодарон с макролиди трябва да се избягва, освен ако ползата надвишава рискът. Пациентите трябва да се предупреждават за появата на нежелани реакции като замаяност, припадъци, сърцебиене, аритмия, недостиг на въздух и други. Ако се появят такива оплаквания те трябва да потърсят личния си лекар.
Обратно към списък с взаимодействия на АМИОХЕКСАЛ табл. 200 мг. * 20, AMIOHEXAL tabl. 200 mg. * 20