Взаимодействие на ЛЕКОКЛАР XL таблетки 500 мг * 5, LEKOKLAR XL tablets 500 mg * 5 с A02BC06 - декслансопразол (dexlansoprazole)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на ЛЕКОКЛАР XL таблетки 500 мг * 5, LEKOKLAR XL tablets 500 mg * 5 е "J01FA09 - кларитромицин (clarithromycin)" която взаимодейства с "A02BC06 - декслансопразол (dexlansoprazole)" по следният начин:
Мониторинг: едновременното приложение на лансопразол (lansoprazole) с кларитромицин (clarithromycin) може да повиши плазмените концентрации на лансопразол. Предполагаемият механизъм е инхибиране на чревния (първото преминаване) и чернодробния метаболизъм на лансопразол от кларитромицин, посредством CYP450 3A4 изоензим.
Въпреки че лансопразол първо се метаболизира от CYP450 2C19 в черния дроб, CYP450 3А4-медииран метаболизъм е преобладаващият път при лица, които са дефицит на CYP450 2С19 (около 3% до 5% на кавказкото и 17% до 20% от азиатското населението). Освен това, инхибирането на чревния ефлуксен транспортен P-гликопротеин от кларитромицин може да допринесе за взаимодействието, което води до увеличаване на бионаличността на лансопразол.
В клинично проучване на 18 здрави доброволци, шест хомозиготни екстензивни метаболизатори (EMS), хетерозиготни EMS и бавни метаболизатори (БМ) на CYP450 2C19, е включен кларитромицин (400 мг перорално два пъти дневно в продължение на 6 дни), който увеличава пиковата плазмена концентрация (Cmax) на единична перорална доза лансопразол от 60 мг, съответно с 1.47, 1.71 и 1.52 пъти, и площта под кривата концентрация-време (AUC) съответно с 1.55, 1.74 и 1.80 пъти, във всяка от групите, в сравнение с плацебо.
Съотношението на AUC на лансопразол спрямо лансопразол сулфон, който се приеман като показател за активността на CYP450 3A4, се увеличава значително от кларитромицин и в трите групи. Въпреки това, елиминационният полуживот на лансопразол е удължен с 1,54 пъти само при бавните метаболизатори.
Докладвана е лека диария при двама доброволци и лек стомашен дискомфорт при шестима доброволци в периода на комбинирана терапия с лансопразол и кларитромицин. Тези странични ефекти продължи до 6-ия ден, а облекчение на симптомите настъпва в деня след изключване на кларитромицин. Не са докладвани нежелани лекарствени реакции по време на лечението с плацебо или след лансопразол плюс плацебо.
В друго клинично проучване на група от 20 пациенти, подложени на лечение за ерадикация на H. Pylori, кларитромицин предизвикани дозозависимо повишение в плазмената концентрация на лансопразол. Средната 3 часова плазмена концентрация на лансопразол е 385 нг/мл за контролната група лица, които са приели лансопразол 30 мг и амоксицилин 750 мг два пъти дневно в продължение на 7 дни; 696 нг/мл за пациенти, при които е приложен лансопразол 30 мг и кларитромицин 200 мг два пъти дневно; 947 нг/мл за пациенти с комбинация от лансопразол 30 мг и кларитромицин 400 мг два пъти дневно.
Приложение: въпреки че лансопразол обикновено се понася добре, препоръчва се повишено внимание при едновременното му приложение с кларитромицин, особено ако се включват по-високи дози на едното или двете лекарства. При пациенти, които имат тежки нежелани лекарствени реакции от лансопразол, може да се наложи корекция на дозата.
Обратно към списък с взаимодействия на ЛЕКОКЛАР XL таблетки 500 мг * 5, LEKOKLAR XL tablets 500 mg * 5