Взаимодействие на ХИНИДИН СУЛФАТ табл. 200 мг. * 20, CHINIDIN SULFATE tabl. 200 mg. * 20 с C01BC03 - пропафенон (propafenone)
Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.
Една от активните съставки на ХИНИДИН СУЛФАТ табл. 200 мг. * 20, CHINIDIN SULFATE tabl. 200 mg. * 20 е "C01BA01 - квинидин (quinidine)" която взаимодейства с "C01BC03 - пропафенон (propafenone)" по следният начин:
Да се избягва: едновременното приложение на пропафенон (propafenone) с клас 1А антиаритмични агенти, като хинидин (quinidine) може да доведе до адитивни ефекти върху QT интервала на електрокардиограмата. Теоретично, това може да увеличи риска от камерни аритмии, включително torsade de pointes и внезапна смърт. Налични са противоречиви данни за това, дали самостоятелната употреба на пропафенон удължава QT интервала. Някои клиницисти смятат, че е така, въпреки че данните в медицинската литература показват, че няма клинично значим ефект върху QT интервала от пропафенон или други лекарства от клас 1C антиаритмични агенти.
Тъй като пропафенон удължава QRS интервала в електрокардиограмата, всякакви промени в QT интервала са трудни за интерпретиране. Независимо от това, проаритмични ефекти, включително внезапна смърт и животозастрашаващи камерни аритмии като камерно мъждене, камерна тахикардия, асистолия и torsade de pointes са свързани с неговата употреба. Тъй като пропафенон не е добре проучен за използване с други антиаритмични лекарствени вещества или други агенти, които удължават QT интервала може да бъде нужно повишено внимание.
Като цяло, рискът индивидуален медикамент или комбинация от медикаменти, причиняващи камерна аритмия с удължаване на QT интервала е до голяма степен непредсказуем, но може да бъде увеличен от някои основни рискови фактори като например синдром на вроден удължен QT, сърдечни заболявания и електролитни нарушения например, хипокалиемия или хипомагнезиемия.
В допълнение, степента на лекарствено предизвиканото удължаване на QT интервала зависи от определеното лекарство и дозировката му. Едновременното приложение с хинидин може да промени фармакокинетиката на пропафенон и неговия активен метаболит, 5-хидроксипропафенон, при някои пациенти. Предполагаемият механизъм е инхибиране от хинидин на CYP450 2D6-медиирания метаболизъм на пропафенон. Взаимодействието се наблюдава при пациенти, които са екстензивни метаболизатори на дебризоквин, т.е. CYP450 2D6 екстензивни метаболизатори. При девет пациента, които са получавали пропафенон за лечение на аритмия (всички са приели редуцирана доза до 150 мг на всеки осем часа в очакване на взаимодействието), едновременното приложение с ниска доза хинидин (50 мг три пъти дневно) в продължение на четири дни, е довело до увеличаване на стабилната плазмена концентрация на пропафенон 2,7 пъти и до намаление на стабилната плазмена концентрация на 5-хидроксипропафенон наполовина при седем пациента, които са били CYP450 2D6 екстензивни метаболизатори. Пероралния клирънс на пропафенон е намален средно с 58% в присъствието на хинидин. Реалният ефект от тези промени не е установен.
ЕКГ интервалите и честотата на аритмиите не се променят при изследваните пациенти, което предполага, че няма значително въздействие върху клиничния отговор към пропафенон. Както и се очаква няма промени в плазмените нива на пропафенон и 5-хидроксипропафенон, при двама пациенти, които са бавни CYP450 2D6 метаболизатори. В общото население, приблизително 7% от бялата раса и 2% от азиатците и лицата от африкански произход се смятат за бавни CYP450 2D6 метаболизатори.
В друго проучване, проведено при здрави доброволци, изследващите са намерили доказателства за увеличаване на бета-блокиращия ефект на пропафенон в бързи CYP450 2D6 метаболизатори по време на едновременното приложение с хинидин, вероятно защото, само основното лекарствено вещество, не метаболита, притежава бета-блокираща активност. Въпреки това, някои лекари са използвали комбинацията за терапия.
При едно проучване с пациенти с рефрактерно предсърдно мъждене, се доказва, че добавянето на ниска доза хинидин към дозата на пропафенон е толкова ефективно, колкото увеличаването на дозата на пропафенон, и че тази комбинация се понася по-добре с по-малко стомашно-чревни нежелани ефекти.
Приложение: според листовката на пропафенон за забавено освобождаване, се препоръчва едновременната употреба с клас IA и III антиаритмични средства да се избягва. Освен това, тези средства трябва да се преустановят за известен период от време равен на най-малко 5 полуживота (времето, за което лекарството се елиминира от организма) преди употребата на пропафенон. Препоръчва се при едновременна употреба с хинидин стриктно проследяване на клиничния отговор, ЕКГ, както и нивата на лекарствата, както и да се коригира дозата на пропафенон, ако е нужно. В едно проучване, средните дози на пропафенон са намалени с 45%. Пациентите трябва незабавно да уведомяват своя лекар, ако получат гадене, повръщане, умора, нарушения на зрението, главоболие, нарушения на сърцето, промени в пулсовата честота, болка в гърдите или задух по време на лечението.
Обратно към списък с взаимодействия на ХИНИДИН СУЛФАТ табл. 200 мг. * 20, CHINIDIN SULFATE tabl. 200 mg. * 20Взаимодействие на ХИНИДИН СУЛФАТ табл. 200 мг. * 20, CHINIDIN SULFATE tabl. 200 mg. * 20 с лекарства и продукти съдържащи C01BC03 - пропафенон (propafenone)
- ПРОПАСТАД таблетки 300 мг * 20 СТАДА
- ПРОПАСТАД таблетки 150 мг * 50 СТАДА
- РИТМОНОРМ табл. 300 мг. * 20 - ABBOT
- РИТМОНОРМ табл. 150 мг. * 30
- РИТМОНОРМ таблетки 150 мг * 50 МАЙЛАН
- РИТМОНОРМ таблетки 300 мг * 20 МАЙЛАН
- РИТМОНОРМ амп. 70 мг. 20 мл. * 1
- РИТМОНОРМ таблетки 150 мг * 30 МАЙЛАН
- ПРОПАСТАД табл. 300 мг. * 50
- ПРОПАСТАД таблетки 150 мг * 20 СТАДА
- РИТМОКАРД таблетки 150 мг * 50 СОФАРМА
- РИТМОКАРД таблетки 300 мг * 30 СОФАРМА
- ПРОПАФЕНОН табл. 150 мг. * 40
- РИТМОКАРД инжекционен/инфузионен разтвор 3.5 мг/мл 10 мл * 50