Взаимодействие на ФУРОЗЕМИД инжекционен разтвор 10 мг/мл 2 мл * 1 СОФАРМА, FUROSEMIDE ampoules 10 mg /ml 2 ml * 1 SOPHARMA с N05AN - Литий (Lithium)
Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.
Една от активните съставки на ФУРОЗЕМИД инжекционен разтвор 10 мг/мл 2 мл * 1 СОФАРМА, FUROSEMIDE ampoules 10 mg /ml 2 ml * 1 SOPHARMA е "C03CA01 - фуроземид (furosemide)" която взаимодейства с "N05AN - Литий (Lithium)" по следният начин:
Да се избягва: Бримковите диуретици могат да повишат серумните нива на литий и да потенцират риска от литиева интоксикация. Точният механизъм е неизвестен, но може да бъде свързан със загуба на натрий, която е предизвикана от диурезата, при която се наблюдава компенсаторно увеличение на проксимална тубулна реабсорбция на натрий и литий. Въпреки че при няколко проучвания не са открити съществен ефект от едновременната употреба фуроземид и литий има случаи, при които се съобщава сериозна литиева токсичност особено при възрастни пациенти. В популационно базирано, случай контролирано проучване върху 10,615 пациенти на възраст над 65 години, които са получавали непрекъснато литиева терапия, 413 (4%) случая от пациентите са били идентифицирани за над 10-годишен период, които са имали най-малко едно хоспитализиране дължащо се на литиева интоксикация. След корекция за потенциалните фактори, всяка експозиция на бримков диуретик в рамките на 28 дни е свързан с относително 1,7 релативен риск от хоспитализация с литиева токсичност сравнение с контрола. Като цяло приблизително 2.4% от всички хоспитализации за литиева токсичност при тази възрастна кохорта може да се дължи на нова употреба на бримков диуретик. Докладвани са още и индивидуални случаи за пациенти, развиващи литиева токсичност скоро след започване бримков диуретик. Риск от литиева токсичност може да се увеличи по време на едновременния намален натриев прием.
Приложения: Бримковите диуретици не бива да се предписват на пациенти, приемащи литий, освен ако може да се направи внимателно проследяване на серумните нива на литий и електролитите. Може да се изисква намаляване на дозата на лития. Пациентите трябва да бъдат съветвани да уведомяват своя лекар, ако получат потенциални признаци и симптоми на литиева токсичност като сънливост, виене на свят, слабост в мускулите, повръщане, диария, жажда, полиурия, шум в ушите, тремор, атаксия и замъглено зрение.
Обратно към списък с взаимодействия на ФУРОЗЕМИД инжекционен разтвор 10 мг/мл 2 мл * 1 СОФАРМА, FUROSEMIDE ampoules 10 mg /ml 2 ml * 1 SOPHARMA