Взаимодействие на ФУРОЗЕМИД инжекционен разтвор 10 мг/мл 2 мл * 1 СОФАРМА, FUROSEMIDE ampoules 10 mg /ml 2 ml * 1 SOPHARMA с M04AB01 - пробенецид (probenecid)
Това взаимодействие е минимално клинично значимо. Рискът е минимален, но трябва да го имате предвид. Удачно е да се предприемат мерки за да се избегне взаимодейстието.
Една от активните съставки на ФУРОЗЕМИД инжекционен разтвор 10 мг/мл 2 мл * 1 СОФАРМА, FUROSEMIDE ampoules 10 mg /ml 2 ml * 1 SOPHARMA е "C03CA01 - фуроземид (furosemide)" която взаимодейства с "M04AB01 - пробенецид (probenecid)" по следният начин:
Някои изследователи предполагат, че пробеницид (probenecid) може остро да понижи фармакологичните ефекти на бримковите диуретици, чрез конкурентно инхибиране на тяхната бъбречна секреция в проксималния тубул. Значително повишаване на диурезата и натриурезата може да последва, поради повишена наличност на диуретика на местата на бъбречните акцептори, веднъж, след като пробеницид бъде изчистен с урината.
В проучване с осем нормални доброволци, предварителното прилагане на пробеницид довело до увеличен отговор към прилагането на 40 мг фуроземид, което било отразено от 37% повишение на натриевата екскреция и 28% повишаване обема на урина след 8 часов период. Въпреки това, други не потвърждават тези констатации. Едно проучване докладвало никакъв ефект на пробеницид върху кумулативния отговор или ефектите свързани с продължителността на прилагане на буметанид, докато едно друго докладвало повишаване в началната диуретична ефикасност на фуроземид, но не и промяна в кумулативната уринна екскреция на натрий след 5 часа.
Не са необходими специални мероприятия, по време на едновременната употреба на тези препарати, но клиницистите трябва да бъдат наясно с възможността от настъпване на такова взаимодействие.
Обратно към списък с взаимодействия на ФУРОЗЕМИД инжекционен разтвор 10 мг/мл 2 мл * 1 СОФАРМА, FUROSEMIDE ampoules 10 mg /ml 2 ml * 1 SOPHARMA