Взаимодействие на ТЕГРЕТОЛ сироп с L04AA18 - еверолимус (everolimus)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на ТЕГРЕТОЛ сироп е "N03AF01 - карбамазепин (carbamazepine)" която взаимодейства с "L04AA18 - еверолимус (everolimus)" по следният начин:
Да се избягва: едновременното приложение на еверолимус (everolimus) с мощни индуктори на CYP450 3A4 или Р-гликопротеин може значително да понижи плазмената концентрация и фармакологичните ефекти на еверолимус.
При клинично изследване на здрави доброволци, многократния прием на мощен индуктор рифампин увеличава оралния клирънс на еверолимус с три пъти, което представлява средно понижение на пиковата концентрация в кръвта (Cmax) и системната експозиция (AUC) на еверолимус, съответно с 58% и 64%.
Приложение: по принцип, трябва да се избягва употребата на еверолимус в комбинация с мощни индуктори на CYP450 3A4 и Р-гликопротеин като карбамазепин, дексаметазон, фенобарбитал, фенитоин, рифамицини и жълт кантарион.
В случаите, когато едновременната употреба е наложителна, производителят препоръчва увеличаване на дневната доза на еверолимус от 10 мг до 20 мг, постепенно с увеличение от по 5 мг, като се наблюдава поносимостта от увеличаването на дозата.
Въз основа на фармакокинетични проучвания е установено, че тази дозировка предвижда корекция на AUC на еверолимус в границите, наблюдавани без прием на индуктори. Въпреки това, клинични данни липсват. След изключване на мощни индуктори на CYP450 3A4 или Р-гликопротеин, дозата на еверолимус трябва да се намали до първоначалното ниво.
Обратно към списък с взаимодействия на ТЕГРЕТОЛ сироп