Взаимодействие на ТЕНОРМИН табл. 50 мг. * 14 с A07BC04 - атапулгит (attapulgite)
Това взаимодействие е минимално клинично значимо. Рискът е минимален, но трябва да го имате предвид. Удачно е да се предприемат мерки за да се избегне взаимодейстието.
Една от активните съставки на ТЕНОРМИН табл. 50 мг. * 14 е "C07AB03 - атенолол (atenolol)" която взаимодейства с "A07BC04 - атапулгит (attapulgite)" по следният начин:
Едновременното приложение с алуминиеви и магнезиеви антиациди (aluminum and magnesium antacids) е доказано, че намалява оралната бионаличност на някои бета-блокери (beta-blockers), въпреки че данните са противоречиви.
Точният механизъм на това взаимодействие не е известен, но може да включва катионно свързването на бета-блокера (beta-blocker) или намаление в скоростта на разграждане поради увеличаване на стомашното рН.
При шест здрави доброволци, едновременното приложение на еднократна доза от антиацид - 1200 мг 1800 мг магнезиев хидроксид - алуминиев оксид (magnesium hydroxide - aluminum oxide) намалява максималната плазмена концентрация (Cmax), площта под кривата "концентрация-време" (AUC) и 24-часова уринна екскреция на 160 мг соталол (sotalol), съответно с 27%, 21% и 9%, докато при приложението на антиациди 2 часа след приема на соталол (sotalol) няма промяна в показателите.
Фармакодинамични данни предполагат, че отрицателният хронотропен ефект на соталол (sotalol) е също намален до 4 часа след приложената комбинацията, въпреки липсата на плацебо група, с която да се сравнят резултатите.
В друго проучване, едновременното приложение на антиацида алуминиев хидроксид (aluminum hydroxide) при шест здрави доброволци намалява максималната плазмена концентрация (Cmax) и площта под кривата "концентрация-време" (AUC) на 100 мг атенолол (atenolol) съответно с 37% и 33%. Въпреки това, максималната плазмена концентрация (Cmax) и площта под кривата "концентрация-време" (AUC) на 100 мг метопролол (metoprolol) приложен при същата група е увеличена съответно с 25% и 11%.
При две други проучвания с алуминиев хидроксид (aluminum hydroxide) не се намира значителен ефект върху фармакокинетиката или фармакодинамиката на атенолол (atenolol) и пропранолол (propranolol).
Въз основа на наличните данни, клиничното значение на това потенциално лекарствено взаимодействие е трудно да се определи.
Като предпазна мярка може да се обмисли разделен прием от най-малко 2 часа на бета-блокера (beta-blocker) и антиацидните средства (antacids) или други алуминий или магнезий съдържащи продукти.
Обратно към списък с взаимодействия на ТЕНОРМИН табл. 50 мг. * 14