Взаимодействие на ТУБОЦИН капсули 150 мг * 100 с C02KX02 - амбрисентан (ambrisentan)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на ТУБОЦИН капсули 150 мг * 100 е "J04AB02 - рифампицин (rifampicin)" която взаимодейства с "C02KX02 - амбрисентан (ambrisentan)" по следният начин:
Мониторинг: при еднократното, но не и в дългосрочен план, прилагане на рифампин (rifampin) в комбинация с амбрисентан (ambrisentan) повишава плазмената концентрация на амбрисентан.
Рифампин е инхибитор на транспортиращия полипептид на органични аниони (OATP), силен индуктор на CYP450 3A4 и 2C19, и индуктор на П-гликопротеин и уридин дифосфат-глюкуронилтрансфераза (UGTs).Ин витро е доказано, че всички посочени по-горе ензими и транспортиращия полипептид на органични аниони участват в метаболитния клирънс на амбрисентан.
При здрави доброволци, еднократното комбинирано приложение (3 дни) на рифампин 600 мг веднъж дневно с амбрисентан 10 мг веднъж дневно, е свързано с 2-кратно преходно увеличение в системната експозиция на амбрисентан (AUC). Въпреки това, до 7-ия ден, рифампин не е имал клинично значим ефект върху AUC или Cmax на амбрисентан.
Приложение: пациенти, подлежащи на терапия с амбрисентан, трябва да се мониторират внимателно, когато започва лечение с рифампин. Тъй като употребата на амбрисентан се свързва с дозо-зависимо хепатотоксичност, пациентите трябва да бъдат съветвани да уведомяват своя лекар, ако се появят признаци и симптоми на чернодробно увреждане, като треска, обрив, анорексия, гадене, повръщане, умора, болка в горния десен квадрант на корема, потъмняване на урината и жълтеница. Пациентите трябва да бъдат наблюдавани за анемия, задържане на течности и белодробен оток.
Обратно към списък с взаимодействия на ТУБОЦИН капсули 150 мг * 100