Взаимодействие на СУКРАЛФАТ таблетки 500 мг * 100 МЕДИКА, SUCRALFAT - 100 tablets - 500 mg с R06AD03 - тиетилперазин (thiethylperazine)
Това взаимодействие е минимално клинично значимо. Рискът е минимален, но трябва да го имате предвид. Удачно е да се предприемат мерки за да се избегне взаимодейстието.
Една от активните съставки на СУКРАЛФАТ таблетки 500 мг * 100 МЕДИКА, SUCRALFAT - 100 tablets - 500 mg е "A02BX02 - сукралфат (sucralfate)" която взаимодейства с "R06AD03 - тиетилперазин (thiethylperazine)" по следният начин:
Едновременното приложение с антиациди съдържащи алуминиеви или магнезиеви соли може да намали серумните концентрации при пероралното (през устата) прилагане на фенотиазини (phenothiazines).
Предполага се, че механизмът на този ефект се дължи на антиацидната адсорбция намаляваща фенотиазиновата (phenothiazines) бионаличност.
Взаимодействието е било съобщено при хлорпромазин (chlorpromazine), но могат да се появява и при други фенотиазини (phenothiazines).
При проучване на десет пациенти, лекувани с хлорпромазин (chlorpromazine) с антиациди съдържащи алуминиев и магнезиев хидроксид (aluminum and magnesium hydroxide) в доза 30 мл, се намалява уринната екскреция на хлорпромазина (chlorpromazine) между 10% и 45%. В друго проучване с шест психиатрични пациенти, едновременното приложение на хлорпромазин (chlorpromazine) с перорална суспензия от 30 мл антиациди съдържащи алуминиев хидроксид (aluminum hydroxide) и магнезиев трисиликат (magnesium trisilicate) води до намаление на серумната концентрация на хлорпромазин (chlorpromazine) с 20% два часа по-късно. Докладван е случай на психиатричен рецидив вследствие на съвместно приложение на хлорпромазин (chlorpromazine) и антиацидна терапия.
Клиничната значимост на това взаимодействие не е известна.
При съмнение за взаимодействие между двата медикамента е необходимо разделното им приложение с интервал от 2 до 3 часа.
Обратно към списък с взаимодействия на СУКРАЛФАТ таблетки 500 мг * 100 МЕДИКА, SUCRALFAT - 100 tablets - 500 mg