Взаимодействие на РИТМОНОРМ табл. 150 мг. * 30, RYTMONORM tabl. 150 mg. * 30 с G04BE07 - апоморфин (apomorphine)
Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.
Една от активните съставки на РИТМОНОРМ табл. 150 мг. * 30, RYTMONORM tabl. 150 mg. * 30 е "C01BC03 - пропафенон (propafenone)" която взаимодейства с "G04BE07 - апоморфин (apomorphine)" по следният начин:
Мониторинг: апоморфин (apomorphine) може да доведе до умерено удължаване на QTc-интервал (коригиран QT-интервал). Теоретично, едновременното му приложение с други лекарства, които могат да удължат QT интервала, може да доведе до допълнителни ефекти и повишен риск от камерни аритмии, включително аритмии торсаде де пойнт (Torsade де Pointes) и внезапна смърт.
В допълнение, някои от тези агенти (напр. фенотиазини, трициклични антидепресанти) приложени с апоморфин могат да доведе до допълнителни седативни и хипотензивни ефекти. Дози на апоморфин, по-големи от 6 мг, са свързани с минимални увеличения на QT интервала. Средното удължаване на QTc-интервал е 1 милисекунда при доза от 6 мг и 7 милисекунди при доза 8 мг. Двама пациенти са имали големи увеличения на QTc-интервала с повече от 60 милисекунди при дози от 2 мг и 6 мг. Не е се съобщава за аритмия торсаде де пойнт, при самостоятелно приложение на апоморфин в препоръчваните дози.
Като цяло, рискът едно лекарство или комбинация от лекарства, да причини камерна аритмия във връзка с удължаване на QT интервала е до голяма степен непредсказуем, но може да бъде увеличен от някои основни рискови фактори като например синдром на вроден удължен QT-интервал, сърдечни заболявания и електролитни нарушения (например хипокалиемия и хипомагнезиемия). В допълнение, степента на лекарствено-индусираното удължаване на QT-интервала, зависи от определено лекарство(а), участва и дозировка(ите) на лекарството(ата).
Приложение: когато апоморфин се прилага едновременно с лекарства, които удължават QT-интервала, се препоръчва повишено внимание, особено при пациенти с рискови фактори. Пациентите се съветват да потърсят лекарска помощ, ако се появят симптоми, които са суспектни за настъпването на аритмия торсаде де пойнт, като световъртеж, сърцебиене или синкоп (временна загуба на съзнание).
Пациентите приемащи лекарства, които водят до възникването на странични ефекти от централната нервна система или ортостатични симптоми, трябва да са наясно с възможността за допълнителни ефекти (напр. сънливост, виене на свят, замаяност). Пациентите трябва да избягват дейности, изискващи активна умствена дейност, докато не разберат как им влияят лекарствата.
Обратно към списък с взаимодействия на РИТМОНОРМ табл. 150 мг. * 30, RYTMONORM tabl. 150 mg. * 30