Взаимодействия

Взаимодействие на КАРБАМАЗЕПИН табл. 200 мг. * 50, CARBAMAZEPIN tabl. 200 mg. * 50 с J01FA09 - кларитромицин (clarithromycin)

Това взаимодействие е силно клинично значимо. Избягвайте комбинациите! Рискът от взаимодействието за вашето здраве е много голям.

Една от активните съставки на КАРБАМАЗЕПИН табл. 200 мг. * 50, CARBAMAZEPIN tabl. 200 mg. * 50 е "N03AF01 - карбамазепин (carbamazepine)" която взаимодейства с "J01FA09 - кларитромицин (clarithromycin)" по следният начин:

Да се избягва: Някои макролидни антибиотици могат значително да увеличат серумните нива на карбамазепин. Механизмът вероятно се изразява в инхибиране на чернодробните CYP450 3A4 изоензими. Докладвана е тежка карбамазепинова токсичност.

Приложения: Алтернативен антимикробна терапия, ако има такива, обикновено се препоръчва за пациенти на карбамазепин. Макролид, който не засяга нивата на карбамазепин, като азитромицин, може да бъде заменен, ако е подходящ от клинична гледна точка. Ако тази комбинация трябва да се използва, нивата на карбамазепин трябва да се наблюдават и пациентът трябва да се наблюдава внимателно за признаци на карбамазепинова токсичност. Пациентите трябва да бъдат посъветвани да съобщават на своите лекари за признаци на карбамазепинова токсичност (гадене, нарушения на зрението, виене на свят или атаксия).  Може да се наложи намаляване на дозата на карбамазепин.

Обратно към списък с взаимодействия на КАРБАМАЗЕПИН табл. 200 мг. * 50, CARBAMAZEPIN tabl. 200 mg. * 50

Взаимодействие на КАРБАМАЗЕПИН табл. 200 мг. * 50, CARBAMAZEPIN tabl. 200 mg. * 50 с лекарства и продукти съдържащи J01FA09 - кларитромицин (clarithromycin)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook