Взаимодействия

Взаимодействие на ЕФЕРАЛГАН супозитории 300 мг * 10, EFFERALGAN suppository 300 mg * 10 с J04AC01 - изониазид (isoniazid)

Това взаимодействие е умерено клинично значимо. При възможност избягвайте комбинациите! Изключение са случаите, когато се налага лечение поради специфични нужди.

Една от активните съставки на ЕФЕРАЛГАН супозитории 300 мг * 10, EFFERALGAN suppository 300 mg * 10 е "N02BE01 - парацетамол (paracetamol)" която взаимодейства с "J04AC01 - изониазид (isoniazid)" по следният начин:

Мониториране: някои доклади предполагат, че изониазид (isoniazid) може да увеличи възможността от възникване на хепатотоксичност при употребата на ацетаминофен (acetaminophen). Механизмът може да е свързан с индуциране на CYP450 2E1 метаболизма на ацетаминофен до токсични метаболити, при едновременното прилагане на препаратите, или преходно увеличен метаболизъм на ацетаминофен след прекратяване приема на изониазид.

Данните от проучванията са противоречиви и причинно-следствената връзка е неясна, поради присъствието на други лекарства в някои от случаите. Докладвано е, че изониазид и ацетаминофен самостоятелно могат да причинят хепатотоксичност.

Приложение: докато не бъде налична допълнително информация, едновременното прилагане на ацетаминофен и изониазид трябва да бъде ограничено. Трябва да се следи за клинични и лабораторни доказателства за хепатотоксичност. Приемът на двете лекарства трябва да бъде преустановен, ако се наблюдават доказателства за хепатотоксичност. Аспирин или нестероидни противовъзпалителни средства могат да бъдат по-безопасна алтернатива.

Обратно към списък с взаимодействия на ЕФЕРАЛГАН супозитории 300 мг * 10, EFFERALGAN suppository 300 mg * 10

Взаимодействие на ЕФЕРАЛГАН супозитории 300 мг * 10, EFFERALGAN suppository 300 mg * 10 с лекарства и продукти съдържащи J04AC01 - изониазид (isoniazid)

© 2007 - 2024 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook